Kamervraag 2025Z11990

Het bericht ‘Trump wil duizenden illegalen naar Guantánamo Bay sturen, ook Nederlanders’

Ingediend 12 juni 2025
Beantwoord 26 juni 2025 (na 14 dagen)
Indieners Sarah Dobbe , Derk Boswijk (CDA), Jan Paternotte (D66), Kati Piri (PvdA), Laurens Dassen (Volt)
Beantwoord door Caspar Veldkamp (minister ) (NSC)
Onderwerpen internationaal organisatie en beleid
Bron vraag https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kv-tk-2025Z11990.html
Bron antwoord https://zoek.officielebekendmakingen.nl/ah-tk-20242025-2551.html
  • Vraag 1
    Bent u bekend met het bericht «Trump wil duizenden illegalen naar Guantánamo Bay sturen, ook Nederlanders»?1

    Ja, ik heb kennis genomen van de berichten hierover in de pers. Kort na het verschijnen van de berichten heeft de woordvoerder van het Witte Huis Leavitt op X gemeld dat het om «fake news» gaat.
    Op basis van de laatste informatie lijkt het bericht dat de Trump administratie zich voorbereidt op de overplaatsing van buitenlanders die illegaal in de VS verblijven naar de Amerikaanse basis in Guantánamo Bay voorbarig.
    Er zijn ook geen indicaties dat de Verenigde Staten voornemens is Nederlandse staatsburgers uit te zetten via Guantánamo Bay.

  • Vraag 2
    Deelt u de opvatting dat het onacceptabel is om mensen, zonder enige vorm van proces, vast te zetten in het detentiecentrum in Guantánamo Bay?

    Zie verder het antwoord op vraag 1.

  • Vraag 3
    Klopt het dat de Trump-regering geen contact met de Nederlandse overheid heeft opgenomen om u op de hoogte te stellen van de opsluiting van Nederlanders?

    Ik verwijs voor de beantwoording van deze vragen naar het antwoord op vraag 1

  • Vraag 4
    Heeft u naar aanleiding van deze berichtgeving zelf al contact opgenomen met uw Amerikaanse collega om aan te geven dat van de opsluiting van Nederlanders op deze manier geen sprake kan zijn?

    Zie antwoord vraag 3.

  • Vraag 5
    Is bij de ambassade en consulaten in de Verenigde Staten (VS) bekend om welke personen het gaat? En wordt reeds bijstand aan deze Nederlanders verleend?

    Zie antwoord vraag 3.

  • Vraag 6
    Bent u bereid, samen met Europese collega’s, duidelijk te maken aan de VS dat het zonder proces vastzetten van EU-burgers in Guantánamo Bay consequenties met zich mee zal brengen? Zo nee, waarom niet?

    Zie antwoord vraag 3.

  • Vraag 7
    Kunt u, gezien de urgentie, deze vragen voor vrijdag 13 juni om 12.00 uur beantwoorden?

    De beantwoording van deze vragen zal binnen de daarvoor geldende termijn plaatsvinden.


Kamervraag document nummer: kv-tk-2025Z11990
Volledige titel: Het bericht ‘Trump wil duizenden illegalen naar Guantánamo Bay sturen, ook Nederlanders’
Kamerantwoord document nummer: ah-tk-20242025-2551
Volledige titel: Antwoord op vragen van de leden Paternotte, Piri, Boswijk, Dobbe en Dassen over het bericht ‘Trump wil duizenden illegalen naar Guantánamo Bay sturen, ook Nederlanders’