Ontvangen 20 juni 2025
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:
Na artikel II worden drie artikelen ingevoegd, luidende:
De Wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen wordt ingetrokken.
De Wet centraal orgaan opvang asielzoekers wordt als volgt gewijzigd:
A
Artikel 1, onderdeel e, vervalt, onder verlettering van onderdeel f tot onderdeel e.
B
In artikel 3, eerste lid, wordt, onder verlettering van de onderdelen c en d tot d en e, na onderdeel b een onderdeel ingevoegd, luidende:
c. het plaatsen van asielzoekers op gemeentelijke opvangplaatsen, alsmede het betalen van bijdragen aan de desbetreffende gemeente ten behoeve van de kosten van deze opvang;
C
De artikelen 3a tot en met 3c vervallen.
D
In artikel 21a, eerste lid, wordt «artikel 1, onderdeel e» vervangen door «artikel 1, onderdeel d» en wordt «onderdeel f» vervangen door «onderdeel e».
In de bijlage bij artikel 124b van de Gemeentewet vervalt in onderdeel G:
4. Wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen.
De indiener van het amendement is van mening dat de «Spreidingswet» (formeel: Wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen) leidt tot een onbeheersbare toename van asielzoekerscentra in Nederland, waardoor het land in rap tempo dreigt te veranderen in één groot asielzoekerscentrum. De indiener wijst op de verontrustende snelheid waarmee nieuwe azc’s worden geopend, namelijk gemiddeld één nieuw azc iedere elf dagen. Wanneer dit langer voortduurt wordt er een disproportionele druk gelegd op de huisvesting, het sociale systeem, het gezondheidsstelsel en het onderwijs en zullen deze op korte termijn overbelast raken of zijn dit reeds al. Om die reden wordt met dit amendement de Spreidingswet ingetrokken.
Vondeling