Kamervraag 2025Z08526

Het bericht 'AIVD, beschuldigt Iran van liquidatiepogingen Haarlem en Madrid'

Ingediend 28 april 2025
Beantwoord 10 juni 2025 (na 43 dagen)
Indiener Eric van der Burg (VVD)
Beantwoord door Caspar Veldkamp (minister ) (NSC)
Onderwerpen internationaal openbare orde en veiligheid organisatie en beleid terrorisme
Bron vraag https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kv-tk-2025Z08526.html
Bron antwoord https://zoek.officielebekendmakingen.nl/ah-tk-20242025-2389.html
  • Vraag 1
    Hoe kijkt u naar het bericht dat Iran verantwoordelijk zou zijn voor twee liquidatiepogingen in Nederland volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD)?1

    De conclusie van de AIVD, dat Iran waarschijnlijk verantwoordelijk is voor liquidatiepogingen in Haarlem en Madrid, is zeer zorgwekkend. Het kabinet vindt alle vormen van ongewenste buitenlandse inmenging volstrekt onacceptabel.

  • Vraag 2
    Hoe reflecteert u, in het licht van de vermeende liquidatiepogingen, op het eerdere bezoek van de Iraanse Minister van Buitenlandse Zaken aan Nederland en de antwoorden die hierover door u op eerdere kritische vragen gegeven zijn?2

    Zoals in de eerdere beantwoording gesteld, blijven de contacten met Iran essentieel gezien de geopolitieke belangen die op het spel staan, waaronder het Iraanse nucleaire programma, de Iraanse militaire steun aan Rusland, de steun aan gewapende en/of terroristische groeperingen in het Midden-Oosten, alsook de bedreiging door Iran van de veiligheid van Israël en de beschietingen op Israël van april en oktober 2024. Daarnaast staan er specifieke Nederlandse belangen op het spel en blijft Nederland aandacht vragen voor de mensenrechtensituatie in Iran.
    Het gesprek met de Iraanse Minister tijdens diens tussenstop op Schiphol in november 2024 diende bovenstaande belangen ten behoeve van Nederland en onze bondgenoten.

  • Vraag 3
    Hoe veel dergelijke liquidatiepogingen in Europa zijn bij u bekend?

    Uw vraag betreft het kennisniveau en het functioneren van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Daarover worden in het openbaar geen mededelingen gedaan.

  • Vraag 4
    Hoe zal het kabinet zich extra inzetten voor het onderzoek naar de opdrachtgever van de liquidatiepogingen?

    Zie antwoord vraag 3.

  • Vraag 5
    Hoe zet het kabinet zich in om de Iraanse diaspora in Nederland te beschermen tegen het huidige Iraanse regime?

    Binnen de Rijksbrede aanpak van ongewenste buitenlandse inmenging (of: statelijke inmenging) wordt onder coördinatie van de NCTV voortdurend en op basis van het dreigingsbeeld bezien wat mogelijk is om dit soort inmengingsactiviteiten door statelijke actoren te voorzien, verstoren, verijdelen en/of mitigeren. Daar waar het de fysieke veiligheid van individuele personen betreft, kan ik in algemene zin zeggen dat waar het nodig wordt geacht op basis van actuele dreigingsinformatie ook beveiligingsmaatregelen kunnen worden getroffen. In het openbaar worden hier verder geen uitspraken over gedaan.

  • Vraag 6
    Welke aanvullende veiligheidsmaatregelen kunt u instellen om dergelijke acties van het Iraanse regime tegen te gaan?

    Zie antwoord vraag 5.

  • Vraag 7
    Wat is er besproken met de Iraanse ambassadeur die door u op het matje geroepen is?

    Met de ambassadeur zijn de zeer zorgwekkende conclusies uit het AIVD jaarverslag gedeeld aangaande de attributie van de recente liquidatiepoging op een in Nederland wonende Iraniër. Daarbij is benadrukt dat Irans betrokkenheid bij dergelijke zaken volstrekt onacceptabel is.

  • Vraag 8
    Klopt het dat u zelf niet bij het gesprek met de Iraanse ambassadeur aanwezig was? Zo ja, geeft het niet meer gewicht om bij zulke zware gevallen de ambassadeur op het niveau van de Minister te ontbieden, waarom is hier niet voor gekozen?

    Zoals gebruikelijk is de ambassadeur op hoogambtelijk niveau ontboden.

  • Vraag 9
    Welke diplomatieke en relationele gevolgen verbindt u aan deze liquidatiepogingen?

    U bent hierover vertrouwelijk geïnformeerd.


Kamervraag document nummer: kv-tk-2025Z08526
Volledige titel: Het bericht 'AIVD, beschuldigt Iran van liquidatiepogingen Haarlem en Madrid'
Kamerantwoord document nummer: ah-tk-20242025-2389
Volledige titel: Antwoord op vragen van het lid Van der Burg over het bericht “AIVD beschuldigt Iran van liquidatiepogingen Haarlem en Madrid”