Ontvangen 16 december 2025
De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor:
De begrotingsstaat wordt als volgt gewijzigd:
I
In artikel 07 Wetenschappelijk onderwijs worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met € 48.000 (x € 1.000).
II
In artikel 16 Onderzoek en wetenschapsbeleid worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met € 59.000 (x € 1.000).
Het demissionaire kabinet haalt in het huidige begrotingsjaar (2025) € 107 miljoen weg uit het Wetenschapsfonds, terwijl dit geld hard nodig blijft voor onderzoek en innovatie. Dit amendement draait deze bezuiniging terug, waardoor de € 107 miljoen gewoon gebruikt kan blijven voor onderzoek en wetenschap. In lijn met verstandig begrotingsbeleid geldt voor dit fonds een eindejaarsmarge van 100%.
De dekking van dit incidentele amendement volgt uit de systematiek die het kabinet zelf ook hanteert. Het kabinet was voornemens om in 2025 € 32,6 miljard aan uitgaven te betalen uit de staatsschuld (een begrotingstekort van 2,8%). Het kabinet heeft van deze € 32,6 miljard slechts € 21,9 miljard betaald uit de staatsschuld (een begrotingstekort van 1,8%). Bovendien lijkt de staatsschuld in 2025 (524,5 miljard) € 23,9 miljard lager uit te gaan vallen dan het kabinet zelf van plan was bij de ontwerpbegroting 2025 (€ 548,4 miljard). Er is dus geen enkele budgettaire reden waarom er € 107 miljoen zou moeten worden weggehaald uit het Wetenschapsfonds.
Stultiens Abdi