Kamerstuk 36800-XX-3

Nieuwe beleidsuitgaven in de begroting van Asiel en Migratie voor 2026

Dossier: Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Asiel en Migratie (XX) voor het jaar 2026

Gepubliceerd: 16 september 2025
Indiener(s): Mona Keijzer (minister volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) (BBB)
Onderwerpen: begroting financiƫn
Bron: https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kst-36800-XX-3.html
ID: 36800-XX-3

Nr. 3 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ASIEL EN MIGRATIE EN DE MINISTER VOOR ASIEL EN MIGRATIE

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 16 september 2025

Hierbij bieden wij uw Kamer een overzicht aan van de nieuwe beleidsuitgaven die zijn opgenomen in de Ontwerpbegroting 2026 van het Ministerie van Asiel en Migratie. In het overzicht zijn alleen de uitgaven voor 2026 opgenomen, omdat alleen deze uitgaven en verplichtingen ingevolge artikel 105 van de Grondwet ter autorisatie aan het parlement worden voorgelegd. In de toelichting van de maatregelen is de meerjarige doorwerking opgenomen.

Naast deze nieuwe beleidsuitgaven hebben er meerdere mutaties plaatsgevonden op de begroting van AenM als gevolg van nieuwe ramingen voor de asielketen (MPP) en de opvang van Oekraïners.

We vertrouwen op spoedige behandeling van onze begroting, uiterlijk begin 2026, zodat we tijdig uitvoering kunnen geven aan de belangrijke beleidsvoornemens die zijn opgenomen in het overzicht.

De Minister van Asiel en Migratie, D.M. van Weel

De Minister voor Asiel en Migratie, M.C.G. Keijzer

Asielmaatregelen Regeerprogramma

Bij de Voorjaarsnota is structureel € 115 miljoen beschikbaar gesteld voor de uitvoering van asielmaatregelen uit het Regeerprogramma. Bij de ontwerpbegroting wordt een deel van de benodigde middelen overgeboekt naar de artikelen 37 en 91 op de begroting van Asiel en Migratie voor de uitvoering van deze asielmaatregelen, te weten het Migratiepact, de asielnoodmaatregelenwet, het tweestatusstelsel, detentiecapaciteit en de wet Terugkeer en Vreemdelingenbewaring.

Migratiepartnerschappen

In het regeerprogramma staan partnerschappen opgenomen als een direct instrument met derde landen om de instroom te beperken en terugkeer te bevorderen. Hiervoor wordt voor de jaren 2025 tot en met 2028 jaarlijks € 10 mln. beschikbaar gesteld aan het Ministerie van Asiel en Migratie vanuit de begroting van het Ministerie van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp. Deze middelen zullen worden ingezet voor het bevorderen van terugkeer en het tegengaan van irreguliere migratie (inclusief bijvoorbeeld de inzet van de keten bij grensmanagement en de aanpak van mensenhandel en mensensmokkel) via programma’s, projecten en uitbreiding van operationele inzet in derde landen, aansluiting bij en invloed op de EU-migratiepartnerschappen en het inrichten van pilots voor innovatieve partnerschappen.