Kamerstuk 36800-XVII-4

Nieuw beleid begroting 2026 Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp

Dossier: Vaststelling van de begrotingsstaat voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2026


Nr. 4 BRIEF VAN DE MINISTER EN STAATSSECRETARIS VAN BUITENLANDSE ZAKEN

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 16 september 2025

Met deze brief informeer ik uw Kamer over de nieuwe beleidsuitgaven die zijn opgenomen in de Ontwerpbegroting 2026 voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp. In het overzicht zijn alleen de uitgaven voor 2026 opgenomen, omdat alleen deze uitgaven ingevolge artikel 105 van de Grondwet ter autorisatie aan het parlement worden voorgelegd. In de toelichting van de maatregelen is de meerjarige doorwerking opgenomen.

Op 20 februari 2025 zijn de beleidsbrief Ontwikkelingshulp en op 28 mei 2025 de beleidsagenda Handel naar uw Kamer gestuurd.1 Deze brieven vormen de leidraad van de beleidsinzet voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp. Hoewel de hoogte van het BHO-budget tussen 2025 en 2026 fluctueert, als gevolg van de ontwikkeling van het BNI, nieuwe asielramingen en de daarmee samenhangende ODA-toerekening, blijft het beleid gelijk. Deze beleidsinzet is reeds begonnen in 2025. Daarom vindt u weinig nieuw beleid in de Ontwerpbegroting 2026. Dit past ook bij de demissionaire status van het kabinet.

De Comptabiliteitswet 2016 schrijft ook voor dat, in het geval dat de begroting niet voor 1 januari 2026 aangenomen wordt, lopend beleid met terughoudendheid in uitvoering genomen wordt. Dat betekent dat hoe later in het jaar 2026 de begroting wordt aangenomen, hoe meer de reguliere uitvoeringspraktijk gaat knellen en de resultaten van de Nederlandse inzet voor buitenlandse handel en ontwikkelingshulp, ook waar die direct de Nederlandse belangen dienen, teruglopen.

Mede namens

De Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, A. de Vries

De Minister van Buitenlandse Zaken, D.M. van Weel

BIJLAGE 1. NIEUW BELEID BEGROTING BHO 2026

Uitgaven

Nieuwe beleidsmatige uitgaven 2026 (bedrag x € 1.000)
 

Artikel

2026

Humanitaire Hulp: Verstrekken bijdragen aan een aantal (nog te bepalen) Country Based Pooled Funds

4.1

78.000

Humanitaire Hulp: Verstrekken bijdragen aan een aantal (nog te bepalen) Country Based Pooled Funds

Nederland verstrekt sinds enige jaren aan het begin van het begrotingsjaar bijdragen aan landenspecifieke humanitaire fondsen, beheerd door OCHA. Dit wordt verricht op basis van de Global Humanitarian Overview van OCHA. Bij het ontbreken van een goedgekeurde begroting kan het kabinet deze bijdrage niet direct verrichten wat de humanitaire respons niet ten goede komt. OCHA kan pas middelen alloceren als ze die ontvangen hebben van de donor.

Verplichtingen

Uitvoering van het nieuwe subsidiekader voor het maatschappelijk middenveld

In 2026 staat circa EUR 0,5 miljard verplichtingenbudget geraamd ten behoeve van het nieuwe subsidiekader voor het maatschappelijk middenveld. Het nieuwe beleidskader krijgt de naam «Focus». Indien de begroting BHO 2026 niet tijdig wordt aangenomen, bestaat het risico dat er vertraging ontstaat in het uitrollen van dit het beleidskader Focus, waardoor maatschappelijke organisaties moeten wachten op financiering.