Ontvangen 27 juni 2025
De begrotingsstaat wordt als volgt gewijzigd:
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:
I
In artikel 3 Sociale vooruitgang wordt het verplichtingenbedrag verhoogd met € 40.000 (x € 1.000).
II
In artikel 4 Vrede, veiligheid en duurzame ontwikkeling worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verlaagd met € 20.000 (x € 1.000).
Dit amendement houdt het budget voor vrouwenrechten de komende jaren in stand en zet dit budget op 20 miljoen per jaar. Hiermee draait indiener het kabinetsbesluit terug om programma’s op vrouwenrechten en gendergelijkheid volledig te schrappen. Financiering voor deze programma’s stelt vrouwen- en LHBTI-rechtenverdedigers wereldwijd in staat om op te komen voor gelijke rechten, hun plek in de politiek en economie op te eisen, en tegen geweld op te staan. Investeren in gendergelijkheid is in een onrustige wereld ook in het belang van de veiligheid van Nederland. Landen waarin vrouwenrechten en gendergelijkheid goed zijn geregeld, zijn veiliger en stabieler.
Dit amendement verhoogt in 2025 de verplichtingen op artikel 3.2 Vrouwenrechten met 40 miljoen opdat de Minister hiermee in staat wordt gesteld om verplichtingen voor 2026 en 2027 aan te gaan.
Indiener beoogt hiermee het compleet schrappen van artikel 3.2 Vrouwenrechten terug te draaien, en voor 2026 en 2027 20 miljoen per jaar op dit artikel beschikbaar te maken.
De dekking hiervoor kan gevonden worden in de vrije ruimte op artikel 4.3 veiligheid en rechtstaatsontwikkeling, zonder dat dit ten koste gaat van de inzet op goed bestuur en democratie.
Hirsch